• nikifc.gr

Γ.Σ. Αλμυρού - Νίκη Βόλου 1-2

Με πολύ καλό ποδόσφαιρο, κατά διαστήματα, και αξιοζήλευτα ψυχικά αποθέματα στο τέλος, πετυχαίνοντας μία παλικαρίσια ανατροπή στο σκορ, η Νίκη Βόλου έφυγε νικήτρια από το «Αθανάσιος Ραγάζος» το μεσημέρι της Κυριακής, επικρατώντας του Γυμναστικού Συλλόγου Αλμυρού με 2-1, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, Αλμυρός και Νίκη είχαν από μία ακόμα καλή στιγμή, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Στο 38′, τη σέντρα του Κοντοβά από τα δεξιά εκμεταλλεύτηκε ο Τζοβάρας, του οποίου η κεφαλιά πέρασε, όμως, άουτ, ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, Βουκομάνοβιτς και Κέρι συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να επιχειρεί ένα τεχνικό σουτ, με εξωτερικό φάλτσο, το οποίο, βέβαια, δεν αιφνιδίασε τον Σταυράκη που απομάκρυνε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τη Νίκη να έχει ξανά την υπεροχή και να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα στο 49′ ο Κέρι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καντούτσης πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Δωματάς, στη συνέχεια, με νέα κεφαλιά δεν μπόρεσε να κερδίσει εξ’ επαφής τον Σταυράκη που απομάκρυνε.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, όμως, θα έλεγε κανείς, ο Αλμυρός στο 57′ άνοιξε το σκορ. Ο Τσώλης έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική ενέργεια κι έβγαλε τη σέντρα εντός περιοχής, με τον Κοντοβά να πλασάρει, από κοντά, στην αριστερή γωνία του Αποστολίδη, κάνοντας το 1-0.

Η «ψυχρολουσία» του 1-0 δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τους ποδοσφαιριστές του Κώστα Γρηγοριάδη, οι οποίοι αντέδρασαν άμεσα, φέρνοντας το ματς στα ίσια, τρία λεπτά αργότερα. Ο Κέρι, από θέση εντός περιοχής, πραγματοποίησε ένα σουτ, το οποίο, σύμφωνα με τον κ. Μπεκιάρη, σταμάτησε στο χέρι του Κόκκα, με τον Καρδιτσιώτη διαιτητή να υποδεικνύει την «εσχάτη των ποινών». Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Κέρι που ευστόχησε, κάνοντας το 1-1, με το ενδέκατο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι δεν στάθηκαν απλώς στην ισοφάριση, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και προσπάθησαν να φτάσουν, όσο το δυνατόν γρηγορότερα, στη μεγάλη ανατροπή.

Στο 71′ η Νίκη… «προειδοποίησε» με το σουτ του Καντούτση, μέσα από την περιοχή, που απομάκρυνε δύσκολα στην αριστερή του γωνία ο Σταυράκης και στο 75′ «χτύπησε» τον Αλμυρό, για δεύτερη φορά στο ματς. Ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο, μόλις πριν από δύο αγωνιστικά λεπτά, Αναστασίου κινήθηκε από τα αριστερά κι έβγαλε εξαιρετική συρτή παράλληλη σέντρα για τα πόδια του Ιορδανίδη που στόπαρε κι εκτέλεσε τον Σταυράκη για το 1-2.Στα εναπομείναντα αγωνιστικά λεπτά ο Αλμυρός προσπάθησε να επιτεθεί, «ρισκάροντας» πολύ, ανέβασε τις γραμμές του κι έφτασε πολλές φορές κοντά στα καρέ του Αποστολίδη, με τη Νίκη, όμως, να αμύνεται σωστά και να κρατάει το υπέρ της αποτέλεσμα, μέχρι το τέλος.

Γ.Σ. Αλμυρού: Σταυράκης, Καρράς, Μπαρούτας, Κόκκας, Βανγκέλι, Δημηνάς (79′ Χατζής), Αλεξανδρής, Στουρνάρας, Τζοβάρας (82′ Τιμπλαλέξης), Τσιώλης (74′ Γκίκα), Κοντοβάς

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Μετούσι (58′ Ρόβας), Καρτσαμπάς (73′ Αναστασίου), Καντούτσης, Θ. Παπαδόπουλος, Τσεμπερίδης, Μέτσε, Δωματάς (79′ Ντινιωτάκης), Κέρι, Ιορδανίδης, Βουκομάνοβιτς (46′ Τζιώρας)

Πηγή: goalpost.gr